Stressz, pörgés, rohanás helyett elengedés
Miért fontos, nagyon fontos, hogy foglalkozz magaddal és ne a szőnyeg alá söpörd a problémáidat? Mert egy idő után úgyis kifolyik belőled vagy felrobban a "tartályod". Tiszteld meg a testedet és a lelkedet, hogy nem terheled fölöslegesen és megtanulod az elengedés technikákat.
Mi is az az elengedés? Igazából lelki nagytakarítás. 1. rész.
Vannak érzelmek, gondolatok, hiedelmek, traumák, amelyeket akár csecsemő korod óta hurcolsz magaddal és fel-fel bukkannak adott szituációkban vagy élethelyzetekben. |
Amikor felbukkannak, megváltozik a viselkedésed. Miért? Mert stratégiába lépsz (szaknyelven úgy is mondhatjuk, hogy felveszed a sorskönyvi szereped - de erről később). Azaz bizonyos szituációkra gyermekkorodban kialakítottál különféle stratégiákat, hogy hogyan éld túl, hogyan juss törődéshez, szeretethez. Egy gyermek sok mindent nem ért, nem lát át mégis megélheti azokat a szituációkat, melyeket a felnőttek (baleset, veszekedés, stressz, veszteség, agresszió stb.). Ezen helyzetek kezelésére pedig a környezetében élők mintái alapján és a saját megélései alapján stratégiát, viselkedési formát alakít ki magának, akár logikus akár nem (pl. kényszeres cselekvések).
No, de vissza az elengedéshez: felnőtt a gyermek és addigra kitalálta, hogyan bánjon érzelmeivel. Amennyiben nincs olyan eszköztára amivel megbirkózhat az őt érő környezeti behatásokkal szemben vagy nincs olyan tudatossága, hogy felismerje saját elakadásait akkor vakon, ösztönösen cselekszik egy-egy élethelyzetben, konfliktusban.
"Erős vagyok, nem kell nekem segítség." "Nekem nincs semmi bajom. Bírom én." "Az önismeret a gyengéknek való." Ezek és ezekhez hasonló mondatok nem igazán segítenek egyről a kettőre jutni.
Van akinek le kell csúszni egészen mélyre, hogy felismerje a bajt, amit ő generált saját magának. |
Nem a szülő, nem a házastárs, nem a gyerek, nem a főnök. Ő maga. Mert nem volt hajlandó szembenézni a problémáival és önmagával.
Gyűlik, gyűlik és gyűlik. És ennek a sok-sok elraktározott, elnyomott, eltitkolt beakadt érzelemnek egyszer ki kell jönnie. A test és a lélek folyamatosan azon van, hogy gyógyítsa önmagát.
És itt jönnek be az elengedés technikák.
Az elengedés maga a tudatosság. |
Tudom, hogy mi van bennem, mi folyik körülöttem és tudom, milyen emberré szeretnék válni. Azaz tudom, mi az amire nincs szükségem, csak gátolja és korlátozza a fejlődésemet. És ilyenkor fogom és használom az elengedést. Akár autóvezetés közben, akár egy konfliktus után, akár mosogatás közben.
Sétálsz az utcán és meglátsz egy idegent, aki hasonlít valakire akivel a múltban konfliktusod volt és már be is nyomódott a gombod, elkezdesz máshogyan viselkedni, elárasztanak a gondolatok és az érzelmek. ha éber vagy arra mi történik éppen benned, már veheted is elő az egyik elengedés technikádat és folytathatod az életedet könnyedén, ahelyett, hogy rettentő sok energiát fektess a múlt árnyainak visszaidézésére vagy arra, hogy egy-egy adott érzelmet elrejts, visszanyomj magadba.
Sokkal fárasztóbb elnyomni a feltörő érzelmeket, mint elengedni. Egyszerűen nem éri meg. |
A következő bejegyzésben hozok nektek elengedő gyakorlatokat. Előzzétek meg a kiégést, kimerülést, betegséget, szív és gyomorproblémákat, fejfájást, dührohamokat, túlérzékenységet és építsétek be a napi rutinba az elengedést, mintha az a világ legtermészetesebb dolga volna.
Folyt. köv.
Írta: Bocskai Kata
Szabadság Tér Önfejlesztő Központ