Meditációval a gyógyulás felé
Hallottatok-e már olyan történetet vagy esetleg tapasztaltátok-e már, hogy egy idős házaspár, akik ~50 éve együtt vannak és meghal az egyikük, a másik nem sokkal utána szintén eltávozik az élők soraiból? Hogyan lehet ez? Honnan indulhat ezeknek az embereknek a betegsége? A testből vagy esetleg a lélekből (a gyászból, kilátástalanságból, hiányérzetből)?
A meditáció gyógyító erővel bír, ha hiszünk benne és átadjuk magunkat a folyamatnak. Aki tudatában van annak, hogy a lélek betegsége egy idővel áttevődik a fizikai testre és megbetegíti azt is, akkor a gyógyulás is kezdődhet a lélektől, sőt annál is messzebbről.
A meditáció egy hatékony eszköz a testi és lelki egészség javítására, amelyet tudományos bizonyítékok is alátámasztanak.
Köztudottan segít csökkenteni a stresszt, a szorongást, a depressziót és a fájdalmat, valamint javítja a hangulatot, a figyelmet és a tanulást.
Pozitív hatásait a modern tudomány is igazolja, amely kimutatta, hogy a gyakorlása megváltoztatja az agy működését és szerkezetét. |
A meditáció két fő elemből áll: a figyelemből és az elfogadásból. A figyelem azt jelenti, hogy a jelen pillanatra összpontosítunk, és észrevesszük a légzésünket, a gondolatainkat, a testünk érzéseit és az érzéseinket.
Az elfogadás azt jelenti, hogy nem ítélkezünk ezekről, hanem megfigyeljük és elengedjük őket.
A meditáció nemcsak a mentális, hanem a fizikai egészséget is javítja.
A meditáció segít csökkenteni a vérnyomást, a gyulladást, az immunrendszer zavarait és az öregedés jeleit. |
Befolyásolja az agy szerkezetét és működését is, amelyet az agyi képalkotó technikák segítségével lehet kimutatni. Továbbá növeli az agy területeinek aktivitását és méretét, amelyek felelősek az érzelem-szabályozásért, az emlékezésért, az öntudatosságért és a tanulásért.
A testünk emlékszik az érzelmeinkre, traumáinkra is. Beakadnak, elraktározódnak és a legváratlanabb pillanatokban előtörhetnek úgynevezett stresszreakciók formájában. Izzadunk, remegünk, dadogunk, agresszívvá válunk, elfutunk stb. Ezt csak azért szúrtam ide, mert ezek a reakciók, azaz izmainknak ezen feszülése, önvédő mechanizmusa érzelmi világunk, élményeink fel nem dolgozott traumáink eredményéből is fakadhat.
A meditáció gyakorlásával csökkenthető az agy területeinek azon aktivitása és mérete, amelyek felelősek a stresszért, a félelemért, a szorongásért és a negatív gondolatokért.
Segít abban, hogy jobban megismerjük és elfogadjuk magunkat, valamint nyitottabbá és együttérzőbbé váljunk másokkal.
Eszközt nem igényel, sok helyet nem kér magának, nem kerül milliókba. Csupán az idődet, együttműködésedet, hitedet, megengedésedet és odafigyelésedet kéri.
Mit gondolsz? Kipróbálod?
(Attól függetlenül, hogy vannak beszámolók arról, hogy egyes emberek komolyabb, akár halálos betegségekből gyógyították ki magukat a meditáció gyakorlásával, mégis azt kérem tőletek, ha ti is ilyen helyzetben vagytok, sose maradjon ki a hagyományos orvoslás egy vagy több szakemberével folytatott folyamatos együttműködés!)
Írta: Bocskai Kata
Szabadság Tér Önfejlesztő Központ
(Felhasznált források: Neuroscience Reveals the Secrets of Meditation’s Benefits | Scientific American, What meditation can do for your mind, mood, and health | Harvard Health Publishing, Benefits of meditation: Mental health, physical health, illness & more | Medical News Today)